Czym się kierować, wybierając psychoterapeutę?
W poszukiwaniu wsparcia psychologicznego niezwykle ważny jest wybór odpowiedniego psychoterapeuty. To, kogo wybieramy, ma fundamentalne znaczenie dla skuteczności terapii i naszego samopoczucia. Wybór ten może wydawać się przytłaczający, zwłaszcza w obliczu szerokiej gamy dostępnych specjalistów i podejść terapeutycznych. Poniższy wpis ma na celu nieco ułatwić ten proces.
Po 1: Różne nurty terapii
Wybór odpowiedniego psychoterapeuty często zaczyna się od zrozumienia różnych podejść terapeutycznych. Każdy typ terapii ma swoją specyfikę i może być bardziej lub mniej odpowiedni w zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta. Temat ten oczywiście jest bardzo rozbudowany i wymagałby zupełnie osobnego wpisu, dlatego też pokrótce opiszemy część z nich, aby pokazać znaczące różnice. Pamiętaj jednak, że nie musisz mieć wiedzy i kompetencji, aby podjąć decyzję w tym zakresie. To psycholog, wykorzystując swoje doświadczenie i dostępną metodologię, dobiera najlepszy nurt terapii dla swojego Pacjenta. Poniższa lista może być jedynie pewnym drogowskazem.
Przykładowe nurty terapii:
- Terapia Poznawczo-Behawioralna (CBT) – koncentruje się na zmianie negatywnych wzorców myślenia i zachowania, które przyczyniają się do obecnych problemów i trudności. Najczęściej stosuje się ją w leczeniu lęku, zaburzeń odżywiania, depresji i zaburzeń seksualnych.
- Psychoterapia Psychodynamiczna – skupia się na rozumieniu głębszych, nieświadomych motywów i konfliktów, które wpływają na obecne zachowania i emocje. Zwykle wybiera się ją, aby zrozumieć głębsze i bardziej złożone problemy o podłożu emocjonalnym. Może być także stosowana w leczeniu depresji, zaburzeń odżywiania i zaburzeń psychosomatycznych.
- Terapia Humanistyczna — koncentruje się na rozwoju osobistym i samorealizacji, podkreślając indywidualny potencjał i wartość. Często wybiera się ją w przypadku zaburzeń samooceny.
- Psychoterapia Integratywna – łączy ze sobą różne nurty i różne techniki szkół terapeutycznych. Zwykle stosuje się ją gdy nie jest możliwe wyjaśnienie oraz przepracowanie problemów z wykorzystaniem dotychczasowych, popularnych metod terapeutycznych.
Po 2: Kwalifikacje i Doświadczenie
Kiedy wybieramy psychoterapeutę, to kwalifikacje i doświadczenie zawodowe jest kluczowym aspektem, który należy wziąć pod uwagę. Te one nie tylko gwarantują kompetencje terapeuty, ale również mają znaczący wpływ na skuteczność i jakość procesu terapeutycznego. Warto w tym miejscu podkreślić, że na rynku spotkać można wielu terapeutów, którzy mianują się ekspertami po ukończeniu zaledwie kursów i szkoleń. Te nie są wystarczająco obszerne, aby zdobyć wiedzę metodologiczną, zaplecze naukowe i etyczne oraz kompetencje w zakresie diagnostyki. Ważne jest więc, aby wybrany psycholog posiadał kwalifikacje – tj. studia wyższe w dziedzinie psychologii lub pokrewnych – oraz certyfikaty, które potwierdzą zaktualizowanie swojej wiedzy. Dodatkowo cenne jest, aby specjalista brał udział w branżowych konferencjach i wydarzeniach, które pomogą mu wykorzystywać w swojej pracy najnowsze badania i wnioski.
Po 3: Komunikacja i relacja terapeutyczna
Relacja terapeutyczna i styl komunikacji między klientem a terapeutą to fundament owocnej pracy. Nierzadko to właśnie komfort, atmosfera i zbudowane zaufanie jest kluczowe dla postępu terapeutycznego i realnej wiary w cały proces. Dobry terapeuta tworzy bezpieczną, wspierającą przestrzeń, w której klient może otwarcie wyrażać swoje myśli i uczucia — bez obawy o ocenę. Stała, aktywna współpraca, wzajemne zaangażowanie, empatia, cierpliwość, bezstronność, a także zdolność dostosowania komunikacji do indywidualnych potrzeb, to zespół cech, które mianują psychologa bardzo dobrym specjalistą.
Inne
Oprócz powyższych — niezwykle ważne jest zapoznanie się z opiniami i rekomendacjami, a także z dotychczasowym doświadczeniem wybranego terapeuty. Warto upewnić się, czy specjalista korzysta z superwizji, uczestniczy w konferencjach branżowych, a jego praca przebiega pod nadzorem nie tylko Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, ale także odpowiednio PTTP, PTTPB, PTPI, PTPG.
Wszyscy specjaliści, oferujący terapię w Spokojnej Głowie, spełniają te wymogi, dlatego też zachęcamy do zapoznania się z dostępnymi psychoterapeutami, a następnie – do umówienia się na swoją pierwszą wizytę.