Historia poradni Spokojna Głowa
Historia naszej poradni zaczyna się od… kotów! Wiktor i Maja – bo tak mają na imię nasi milusińscy – ochoczo uczestniczyli w zajęciach zarówno z dorosłymi, jak i dziećmi w ramach felinoterapii.
Felinoterapia to forma leczenia terapeutycznego opierająca się na kontakcie człowieka z kotem. Koty, nawiązując więź z człowiekiem, tworzą przestrzeń dla opanowania trudnych emocji poprzez wyciszenie i uspokojenie Pacjenta. Kot niejako odwraca uwagę od trudnych doświadczeń przeżywanych przez człowieka i przynosi mu tymczasową ulgę w odczuwanym dyskomforcie. Felinoterapia ma szczególnie dobre zastosowanie u osób z niepełnosprawnościami, chorych na Parkinsona lub cierpiących z powodu zaburzeń nastroju czy zaburzeń neurorozwojowych. Dodatkowo świetnie sprawdza się także wśród dzieci – ułatwia przełamywanie lęków, wspomaga rozwój poznawczy, uczy odpowiedzialności i socjalizacji. Badania wskazują także na podniesienie poziomu endorfin (hormonów szczęścia) u Pacjenta podczas terapii z udziałem kotów.
Felinoterapię przeprowadzaliśmy w różnych placówkach pomocowych dla dzieci, młodzieży i osób dorosłych. W latach 2019-2022 procesy terapeutyczne z udziałem Maji i Wiktora przeprowadzany były m.in w Fundacji „Terapeuta na 4 Łapach”, Fundacji „SENSoR , Stowarzyszeniu „Ostoja” na Rzecz Osób z Niepełnosprawnościami, gdzie pracowaliśmy z dziećmi i dorosłymi z niepełnosprawnościami, a także w ramach zajęć edukacyjnych dla dzieci w Świetlicy Środowiskowej działającej w ramach Ośrodka „Karan”. Otrzymaliśmy także grant na przeprowadzenie felinoterapii dla dzieci i młodzieży na terenie Wrocławia z ramienia Uniwersytetu SWPS.