Model leczenia w Centrum Spokojna Głowa
Podstawą pracy wszystkich specjalistów Spokojnej Głowy jest etyka, poszerzanie swoich kompetencji, aktualizowanie wiedzy i przestrzeganie tajemnicy zawodowej. Dlatego też nasi psychoterapeuci regularnie uczestniczą w konferencjach branżowych, akredytowanych przez Polskie Towarzystwo Psychiatryczne i Polskie Towarzystwo Psychologiczne, biorą udział w indywidualnych i grupowych superwizjach, a także we własnych procesach terapeutycznych.

Wierzymy, że stały rozwój, troska o własne zdrowie psychiczne oraz otwartość na potrzeby to klucz do tego, aby skutecznie pomagać naszym Pacjentom.
Praca pod nadzorem nie tylko Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, ale także PTTP, PTTPB, PTPI, PTPG.
Regularne uczestniczenie w superwizjach indywidualnych, grupowych oraz intrawizjach koleżeńskich.
Zaangażowanie w wydarzenia branżowe oraz ogólnopolskie konferencje.
Praca wyłącznie na naukowych źródłach, sprawdzonej metodologii i kwestionariuszach.
Prowadzenie terapii w różnorodnych nurtach – dostosowanych do potrzeb i problemów Pacjentów.
Wykształcenie psychologiczne, które poparte jest wieloletnim doświadczeniem i praktyką.
Jak wygląda pomoc psychologiczna w Spokojnej Głowie?


Obszar 1 – Rzetelna i trafna DIAGNOZA
Diagnozowanie jest procesem skomplikowanym – wymaga wieloletniej wiedzy z zakresu psychologii, psychoterapii, psychiatrii, a także umiejętności zastosowania rzetelnych i trafnych testów diagnostycznych. Zarówno dobór odpowiedniej formy pomocy psychologicznej jak i wdrożenie ewentualnego leczenia farmakologicznego, powinno być poprzedzone wykonaniem rzetelnej i trafnej diagnozy psychologicznej i psychiatrycznej.
Tylko odpowiednio przeprowadzona diagnoza daje nam możliwość doboru najlepszej metody leczenia — w przeciwnym razie, zarówno leczenie farmakologiczne, jak i psychoterapeutyczne może nie przynieść pożądanych skutków
Diagnoza w Centrum Spokojna Głowa jest wykonywana wyłącznie przez certyfikowanych specjalistów (m.in. diagnoza ADHD, diagnoza autyzmu, diagnoza zaburzeń osobowości). Nieleczone zaburzenia neuroatypowe mogą być istotną przeszkodą w zastosowaniu niektórych sposobów psychoterapii.
Na podstawie rzetelnej diagnozy dobierzemy nurt psychoterapii, który skutecznie wspomoże redukcję nieprzyjemnych objawów (np. trudności z koncentracją, problemy z organizacją działań, problemy z kończeniem zadań, prokrastynacja). Jednocześnie odpowiedni nurt ten pozwoli osiągnąć cele, z którymi zgłaszają się Państwo na psychoterapię.
Nasi specjaliści przeprowadzą rzetelną diagnozę i na tej podstawie dobiorą optymalną formę pomocy psychologicznej oraz doradzą czy wskazana jest konsultacja psychiatryczna.
Obszar 2: Psychoterapia / Konsultacje psychologiczne / psychiatryczne
Po przeprowadzeniu rzetelnej i trafnej diagnozy zaproponujemy Państwu odpowiednią formę pomocy psychologicznej oraz medycznej, która zapewni powrót do zdrowia psychicznego:
- psychoterapia indywidualna dla osób dorosłych (nurt psychodynamiczny — TFP, poznawczo-behawioralny – CBT (z elementami 3 fali), integratywny, systemowy),
- psychoterapia indywidualna dla młodzieży (nurt psychodynamiczny — TFP, poznawczo-behawioralny – CBT (z elementami 3 fali ), integratywny, systemowy),
- psychoterapia indywidualna dla dzieci (nurt poznawczo-behawioralny z elementami 3 fali – CBT), integratywny, systemowy),
- psychoterapia par,
- psychoterapia rodzin,
- psychoterapia grupowa dla osób dorosłych (wkrótce nowe grupy wsparcia min. dla rodziców dzieci i nastolatków, dla osób z depresją / mających problem z kompulsywnym objadaniem się, dla osób z ADHD)
- interwencja kryzysowa dla osób dorosłych, młodzieży oraz dzieci,
- doraźne konsultacje psychologiczne dla osób dorosłych, młodzieży oraz dzieci,
- konsultacja psychiatryczna,
- konsultacja seksuologiczna
- coaching
- praca własna w domu
Wszystkie powyższe formy pomocy psychologicznej oraz medycznej w sposób szczegółowy opisane są w zakładce “Usługi”.
Jesteśmy poradnią przyjazną społeczności LGBT – wszystkie powyższe formy pomocy psychologicznej realizowane są również dla osób LGBT.
Metodologia indywidualnego doboru nurtu psychoterapii w Centrum Spokojna Głowa
Indywidualny dobór nurtu psychoterapii poprzedzony jest rzetelną oceną Państwa stanu psychicznego, z uwzględnieniem indywidualnych predyspozycji osobowościowych, możliwości czasowych i finansowych , a także specyfiki celów, które chcieliby Państwo osiągnąć dzięki psychoterapii.

Obszar 3: Monitorowanie postępów przez wykwalifikowanych specjalistów
Co dzieje się dalej, gdy zaczniecie już Państwo psychoterapię, doraźne konsultacje psychologiczne, cykl interwencji kryzysowych i/lub leczenie farmakologiczne w Centrum Spokojna Głowa?
Wszyscy nasi specjaliści: konsultanci ds. zdrowia psychicznego, psychologowie, psychoterapeuci oraz psychiatrzy są regularnie poddawani superwizjom.
Superwizja polega na tym, że poszczególne sesje terapii / konsultacje, są analizowane przez naszych superwizorów wewnętrznych, a także przez innych superwizorów zewnętrznych, z zachowaniem pełnej anonimowości i poufności danych klientów / pacjentów.
Więcej informacji o superwizorach wewnętrznych i zewnętrznych w Spokojnej Głowie znajdziecie Państwo w zakładce “O nas” w sekcji “Struktura organizacyjna Spokojnej Głowy”.
Superwizje mogą mieć zarówno charakter:
Indywidualny (psychoterapeuta/psycholog/psychiatra, pracujący z Państwem + certyfikowany superwizor),
Grupowy (psychoterapeuta/psycholog/psychiatra, pracujący z Państwem + certyfikowany superwizor + inni specjaliści — psychoterapeuci/psychologowie/psychiatrzy).
W trosce o zapewnienie Państwu kompleksowej opieki, nasi psychologowie, psychoterapeuci, diagności oraz psychiatrzy ściśle ze sobą współpracują, ponieważ dobro pacjenta stawiamy zawsze na pierwszym miejscu,
Ze względu na fakt, że nasi psychiatrzy posiadają szeroką wiedzę z zakresu psychoterapii oraz nieustannie współpracują z naszymi psychoterapeutami-psychologami, mogą z powodzeniem wskazać Państwu nurt psychoterapii, najbardziej adekwatny do danej sytuacji.
Wszyscy nasi psychoterapeuci – psychologowie, w trakcie 4-letniej specjalizacji z zakresu psychoterapii realizowanej w ośrodkach akredytowanych przez Polskie Towarzystwo Psychiatryczne i/lub Polskie Towarzystwo Psychologiczne, zdobywają również wiedzę z zakresu psychiatrii. Dzięki temu są w stanie doradzić czy w Państwa sytuacji zalecana jest konsultacja z lekarzem psychiatrą.
Wszyscy nasi diagności i konsultanci są psychologami – a więc mają odpowiednie kwalifikacje, by przeprowadzać z Państwem rzetelną i trafną diagnozę psychologiczną i na tej podstawie wskazać najbardziej adekwatny dla Państwa nurt psychoterapii.
Gruntowna wiedza z zakresu psychologii nieustannie wzbogacana jest przez udział w licznych szkoleniach. To umożliwia naszym konsultantom przeprowadzenie rzetelnej oceny Państwa stanu psychicznego i wydanie zalecenia co do konieczności odbycia konsultacji psychiatrycznej.
Nasi superwizorzy
W trosce o jakość świadczonych usług i ciągłą chęć rozwoju, nasi terapeuci uczestniczą w regularnych superwizjach prowadzonych przez certyfikowanych superwizorów. Do tej pory nasza praca była poddawana superwizji w nurcie psychodynamicznym pod okiem mgr Pauliny Salawa-Augustyn, natomiast od pewnego czasu współpracujemy również z certyfikowaną superwizorką PTTPB oraz PTP, dzięki której superwizje odbywają się także w nurcie poznawczo-behawioralnym.

Małgorzata Adamczyk-Zientara
Małgorzata Adamczyk-Zientara – doktor nauk humanistycznych, psycholog, certyfikowany psychoterapeuta poznawczo behawioralny (certyfikat PTTPB nr 128) i superwizor terapii poznawczo-behawioralnej (certyfikat PTTPB nr 28) Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczej i Behawioralnej oraz terapeuta motywujący Polskiego Stowarzyszenia Dialogu Motywującego (dawniej PTTM, certyfikat nr 17). Jest członkiem międzynarodowego stowarzyszenia trenerów dialogu motywującego (MINT).
Posiada wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu terapii indywidualnej osób dorosłych oraz dzieci i młodzieży, zdobywane m.in. w Zakładzie Psychologii Zdrowia Instytutu „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka”, Fundacji „Mederi – pomóżmy dzieciom”, Grupie medycznej „Vertimed”, Klinice Psychiatrii Wieku Rozwojowego Samodzielnego Państwowego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Warszawie oraz w praktyce prywatnej.
Zajmuje się też działalnością dydaktyczno-szkoleniową i naukową. Prowadzi warsztaty i superwizję z zakresu terapii poznawczo-behawioralnej i dialogu motywującego dla różnych grup odbiorców (m.in. psychoterapeutów, uczestników szkół psychoterapii, terapeutów uzależnień, psychologów i pedagogów, studentów psychologii, asystentów rodziny czy pracowników służby zdrowia). Współpracowała m.in. z Akademią Motywacji i Edukacji (d. Akademia Myśli i Emocji), Szkołą Psychoterapii Ośrodka „INTRA”, Szkołą Psychoterapii Poznawczo-Behawioralnej SWPS, Szkołą Psychoterapii Gestalt, Szkołą Psychoterapii Crescentia, Centrum Psychoterapii i Szkoleń Vita Longa.
Redaktor naukowy i autor publikacji na temat dialogu motywującego oraz terapii poznawczo-behawioralnej. Aktywnie uczestniczy w działalności stowarzyszeń: PTTPB i PTTM.

Paulina Salawa-Augustyn
Psycholog i psychoterapeutka, absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego. Posiada dyplom Krakowskiego Centrum Psychodynamicznego, w którym szkoliła się przez 4 lata, zdobywając umiejętności niezbędne do prowadzenia psychoterapii w nurcie psychodynamicznym. Jest certyfikowaną psychoterapeutką Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychodynamicznej oraz certyfikowaną psychoterapeutką Międzynarodowego Towarzystwa Psychoterapii Skoncentrowanej na Przeniesieniu (ISTFP). Ukończyła dwuletnie szkolenie z Psychoterapii Skoncentrowanej na Przeniesieniu (TFP – Transference Focused Psychotherapy) na Columbia University Center for Psychoanalytic Training and Research pod okiem Eve Caligor oraz Franka Yeomansa.