Dysforia płciowa to stan psychiczny, w którym osoba odczuwa głęboki dyskomfort lub niezadowolenie z przypisanej płci. Osoby doświadczające tego stanu mogą czuć się niekomfortowo ze swoim ciałem, co może manifestować się w różnych aspektach życia – od dyskomfortu związanego z oczekiwaniami dotyczącymi ról płciowych po silne pragnienie zmiany swojego ciała, aby lepiej odzwierciedlało ich tożsamość płciową.
Poczucie to prowadzi do frustracji, poczucia pustki i zagubienia, w głowie Pacjenta często zadawane są pytania o własną tożsamością płciową, o to, kim jest. Niezgodność płciowa wystąpić może już od najwcześniejszych lat, dlatego tak ważne jest nie tylko otrzymanie wsparcia specjalistów, ale także otrzymanie wsparcia rodzinnego.
Obecnie dysforia płciowa u dzieci i dorosłych przestała być tematem tabu, tak jak to miało miejsce w latach 70. XX wieku. Liczne badania oraz publikacje naukowe jasno wskazały, że wsparcie rodzinne i specjalistyczne pełni kluczową rolę, aby Pacjent nie miał zaburzonej samooceny oraz dobrostanu psychicznego. Poprzez wsparcie rozumie się nie tylko rozmowę, ale także zrozumienie, pomoc emocjonalną i otrzymanie właściwej opieki medycznej.
Przyczyny dysforii płciowej
Chociaż dokładne przyczyny dysforii płciowej nie są w pełni zrozumiałe, uważa się, że są one wynikiem złożonej interakcji czynników genetycznych, hormonalnych i środowiskowych. Dysforia płciowa nie jest wynikiem wychowania ani wyboru osobistego, ale głęboko zakorzenionym stanem.
Zrozumienie tych zależności jest kluczowe. Osoby doświadczające dysforii płciowej często czują wyrzuty sumienia, czują się nieakceptowane i słyszą oskarżające komunikaty, które sugerowałyby niewłaściwe przyczyny takiego stanu. Należy bowiem pamiętać, że w przypadku dysforii płciowej sposób, w jaki rodzina reaguje na tożsamość płciową dziecka, ma istotne znaczenie dla jego emocjonalnego rozwoju. Rodziny, które wykazują się brakiem akceptacji, odrzucając, negując lub próbując wymusić zmianę tożsamości płciowej dziecka, mogą niezamierzenie przyczyniać się do pogłębiania jego wewnętrznych konfliktów. Takie działania często skutkują zwiększeniem psychicznego dyskomfortu i cierpienia.
Objawy dysforii płciowej
Zgodnie z DSM-V, główne objawy dysforii płciowej, to:
- Wyraźny dyskomfort lub cierpienie związane z przypisaną płcią i cechami płciowymi,
- Pragnienie bycia traktowanym jako osoba o innej płci,
- Silne przekonanie o posiadaniu typowych cech, które są niezgodne z płcią biologiczną,
- Intensywne pragnienie posiadania cech płciowych innej płci,
- Silne pragnienie pozbycia się cech płciowych swojej przypisanej płci. Dotyczy to często niechęci do cech fizycznych, które są bezpośrednio związane z przypisaną płcią, takich jak zarost, pierś czy genitalia.
Oprócz powyższych mogą pojawić się objawy współtowarzyszące, tj. zaburzenia odżywiania, spadek nastroju, stany depresyjne, ogólna apatia i niechęć do podejmowania konkretnych aktywności, silny dyskomfort związany z własnym ciałem. Stan ten jest na tyle poważny, że realnie wpływa na zdrowie psychiczne.
Dlaczego warto szukać wsparcia?
W „Spokojna Głowa” zapewniamy empatyczne, etyczne i fachowe podejście do każdej osoby. Nasi specjaliści, w tym psychologowie, psychiatrzy i endokrynolodzy, współpracują, aby zapewnić kompleksową opiekę dostosowaną do indywidualnych potrzeb naszych pacjentów. Pomagamy Pacjentom, którzy nie zgadzają się z płcią przypisaną przy urodzeniu, jednocześnie otwierając ich na własne emocje i ewentualne zmiany (np. do operacji korekty płci). Temat dysforii płciowej podejmujemy z empatią, zrozumieniem, tworząc bezpieczne środowisko do rozmowy i wymiany doświadczeń.
Jeśli doświadczasz dysforii płciowej lub masz pytania dotyczące tożsamości płciowej, skontaktuj się z nami. Jesteśmy tu, aby zapewnić Ci wsparcie, zrozumienie i profesjonalną opiekę, które pomogą Ci żyć pełnią życia, w zgodzie z własną tożsamością płciową.