Psycholog po poronieniach
Z psychologicznego punktu widzenia, utrata dziecka jest dla rodziny wyjątkowo trudnym i bolesnym doświadczeniem. Wielu przyszłych rodziców z radością oczekuje na narodziny dziecka, już od pierwszych tygodni ciąży otaczając przyszłe potomstwo troską i uwagą. Przyszli rodzice często już na wczesnym etapie ciąży zaczynają nadawać dziecku osobiste cechy. Im bardziej zaawansowana jest ciąża, tym większe zaangażowanie rodziny i przyjaciół w przygotowania do przyjścia dziecka na świat. Dlatego też strata dziecka w późniejszym okresie ciąży bywa odczuwana jeszcze bardziej dotkliwie, chociaż ból po stracie długo oczekiwanego dziecka może być intensywny na każdym etapie jego rozwoju prenatalnego.
Kobieta po poronieniu doświadcza bólu fizycznego i głębokiego cierpienia psychicznego, które często przeradza się w kryzys egzystencjalny, depresję, wahania nastroju. Badania wykazały, że nawet rok po poronieniu, 31% kobiet nie było w stanie odnaleźć żadnych pozytywnych aspektów czy sensu w doświadczonej tragedii, a większość badanych kobiet zgłaszała obniżone poczucie sensu życia.[1] To wtedy pojawia się szereg skrajnych emocji — od smutku, przez strach, aż po poczucie winy. W tak dużym kryzysie kobieta, która doświadczyła poronienia, powinna skontaktować się z psychologiem lub psychiatrą, który otoczy ją swoją empatią i wsparciem.
Skutki emocjonalne i psychologiczne poronienia
Poronienie może prowadzić do różnych reakcji emocjonalnych, w tym smutku, żalu, poczucia winy i gniewu. Niektórzy mogą również doświadczać objawów depresyjnych lub lękowych. Wiele osób czuje się izolowanych w swoim cierpieniu, zwłaszcza gdy otoczenie nie rozumie głębi ich doświadczenia. Nierzadko w takim stanie kobieta odczuwa szereg objawów psychosomatycznych — np. zaburzenia snu.
Warto także podkreślić, że bolesne doświadczenia, tj. śmierć dziecka, dotyka także mężczyzn, którzy w tym trudnym momencie nierzadko potrzebują wsparcia psychologicznego. Ostatecznie więc terapia ma na celu nie tylko pomóc w bliskich relacjach, ale także w emocjonalnym nastawieniu na kolejną ciążę.
Dlaczego warto szukać wsparcia po utracie dziecka?
Wsparcie psychologiczne Spokojnej Głowy po stracie dziecka
W „Spokojnej Głowie” oferujemy kompleksowe wsparcie dla osób po poronieniu, od profesjonalnej diagnozy po wsparcie terapeutyczne. Nasi terapeuci specjalizują się w pracy z osobami doświadczającymi trudności emocjonalnych po stracie ciąży, oferując empatyczne, oparte na dowodach naukowych podejście, które pomaga w odbudowie sił i planowaniu przyszłości. Terapia pomaga nie tylko pożegnać się z nienarodzonym dzieckiem, ale także ułatwia zarządzenie emocjami. Przechodzenie procesu żałoby pod okiem specjalistów pozwala zmniejszyć poczucie winy i poczucie niesprawiedliwości, zorganizować pogrzeb dziecka poronionego, a także jest podstawą do podjęcia kolejnych prób.
Przeżywanie żałoby po stracie dziecka powinno odbywać się w bezpiecznym środowisku, w którym znajdziesz zrozumienie i pomoc.
Jeśli doświadczyłeś(-aś) poronienia i potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z nami.
[1]Guzewicz, M. (2014). Psychologiczne i społeczne konsekwencje utraty dziecka w wyniku poronienia. Civitas et Lex, (1), 15-27.