Terapia po próbie samobójczej
Jak podają raporty Komendy Głównej Policji – w Polsce, co roku, odnotowuje się ponad 14 tysięcy prób samobójczych. Oznacza to, że codziennie 5 osób próbuje targnąć się na swoje życie. Liczby te z roku na rok rosną i dotyczą coraz to młodszych pokoleń.
Trudno z całą pewnością stworzyć listę bodźców, które przyczyniają się do tak trudnych i traumatycznych decyzji. WHO podkreśla, że samobójstwo jest zjawiskiem wielowymiarowym, będącym wynikiem interakcji pomiędzy wieloma czynnikami: biologicznymi, psychologicznymi, genetycznymi, socjologicznymi i środowiskowymi. Obecnie żaden pojedynczy czynnik nie jest w stanie wyjaśnić, dlaczego ludzie umierają z powodu samobójstwa.
Złożoność tego zagadnienia jedynie utwierdza w przekonaniu, jak ważna jest pomoc specjalisty – zarówno w momencie pojawienia się pierwszych myśli samobójczych, jak i bezpośrednio po dokonanej próbie.
Próba samobójcza może być zarówno wynikiem impulsu, jak i oddziaływania złożonych doświadczeń życiowych oraz wieloletniej depresji. U jej podłoża leżą trudne epizody i sytuacje, które warto uporządkować i przepracować – tak, aby dać sobie przestrzeń do zrozumienia własnych emocji.
Nie jesteś sam. Możesz sięgnąć po pomoc i wsparcie psychoterapeuty.
Jesteśmy dla Ciebie. Chcemy Cię wysłuchać.
Spokojna Głowa – pomoc osobom po próbie samobójczej
Terapia po próbie samobójczej powinna być przede wszystkim nastawiona na bezpieczeństwo i dobro Pacjenta. Dlatego też wszyscy specjaliści ze Spokojnej Głowy wykazują się cierpliwością i zrozumieniem dla emocji i doświadczeń Pacjenta. Wraz z szacunkiem i chęcią pomocy, w parze idą zweryfikowane naukowo metody pracy, które realnie pozwolą na polepszenie stanu psychicznego Pacjenta. Połączenie wszystkich tych elementów sprawia, że Pacjent może swobodnie się otworzyć – zarówno na rozmowę, jak i na swoje emocje.
Terapia zachowań samobójczych
Pod mianem zachowań samobójczych (lub suicydalnych) mamy na myśli zarówno myśli samobójcze, jak i szereg, konkretnych, podjętych czynności – tj. zamierzone samouszkodzenia i samookaleczenia oraz groźby dokonania samobójstwa. Każdy nieprzypadkowy akt uszkodzenia swojego ciała jest alarmującym sygnałem, którego nie wolno lekceważyć, bowiem bardzo często to właśnie tymi zachowaniami poprzedzona jest decyzja o podjęciu próby samobójczej.
Terapia zachowań samobójczych ma na celu nieść wsparcie, zrozumienie i konkretne metody terapeutyczne, które pomogą poradzić sobie z trudnymi emocjami i doświadczeniami. Sesje prowadzone są w atmosferze bezpieczeństwa i otwartości, dzięki czemu Pacjent czuje się fundamentalną częścią całego procesu.
Nie bój się prosić o pomoc i wsparcie.