Niska samoocena
Przyjmuje się, że samoocena jest uogólnioną, zwykle trwałą oceną siebie samego (Strelau, 2000). Na jej wynik sumuje się zarówno atrakcyjność fizyczna, jak i konkretne umiejętności interpersonalne. W idealnym świecie człowiek byłby w stanie obiektywnie zinterpretować te elementy, biorąc pod uwagę wyłącznie fakty. Rzeczywistość jest jednak inna — bardzo często w tejże ocenie mamy skłonność do niedoceniania swoich cech i zalet. Zaburzony obraz własnego ciała, wymagania wynikające z kultury czy wychowania, a także przyjęte stereotypy mogą wpływać na postrzeganie swoich kompetencji i urody. Zjawisko to jest niezwykle częste – dane wskazują, że adolescenci w Polsce mają najgorszą samoocenę w całej Europie. Równie niechlubne są dane dotyczące kobiet dorosłych – tj. zaledwie 4% z nich z całą stanowczością stwierdza, że akceptuje całkowicie swój wygląd.
Niskie poczucie własnej wartości wpłynąć może na jakość i trwałość relacji, a także na podejmowanie nowych zadań, na poczucie bezpieczeństwa i niezależności. Pacjent, który nie wierzy w swoje możliwości, rzadziej otwiera się na relacje, ma trudności w podejmowaniu decyzji, boryka się z uporczywymi myślami i zwykle negatywnymi emocjami. Aby poradzić sobie z tym stanem, warto sięgnąć po pomoc psychoterapeuty, który pomoże w pracy nad odbudowaniem własnej oceny i pewności siebie.
Dlaczego cierpimy na brak samoakceptacji?
Najczęstszym powodem niskiej samooceny jest brak wiary w swoje możliwości. To wtedy Pacjent ma skłonność do przypisywania sobie negatywnych cech, które sprawiają, że przestaje ufać swoim umiejętnościom i kompetencjom. Przyczyną takich odczuć mogą być zarówno konkretne doświadczenia, jak i sposób wychowania, kulturowe „ideały”, stereotypy oraz narzucona presja ze strony otoczenia. Nierzadko rozczarowanie i niesprostanie różnym zadaniom pogłębia to uczucie, przez co w głowie kłębią się myśli o własnej beznadziejności.
Brak samoakceptacji wpływa na relacje, rozwój zawodowy i nawet najprostsze, codzienne czynności. Niezwykle ważne jest więc, aby sięgnąć po pomoc specjalisty ze Spokojnej Głowy, który nie tylko pomoże zrozumieć zachodzące mechanizmy, ale także wdroży odpowiednie techniki i metody budowania nowych schematów i obrazów własnej osoby.
Błędem, który często popełniają osoby cierpiące na problemy z poczuciem własnej wartości, jest przekonanie, że jesteśmy godni szacunku tylko wtedy, gdy jesteśmy godni podziwu.
CHRISTOPHE ANDRE
Budowanie pewności siebie ze specjalistami ze Spokojnej Głowy
Naukowe podejście
Doświadczeni psychoterapeuci wykorzystują metody, które potwierdzone są w sposób naukowy i empiryczny. Dzięki temu podejściu praca nad niską samooceną przebiega w świadomym i kontrolowanym środowisku.
Wsparcie i bezpieczeństwo
Psychoterapeuci nie oceniają i nie utwierdzają w negatywnych przekonaniach. Zamiast tego stwarzają atmosferę wsparcia i empatii, która sprzyja pracy nad pewnością siebie.
Indywidualne podejście
Każdy Pacjent jest inny, a co za tym idzie — potrzebuje różnorodnych metod i odpowiedniego czasu, aby zobaczyć postępy terapii. Indywidualne podejście jest więc kluczowe, aby budować zaufanie i bezpieczeństwo.