Psychoterapia integratywna jest formą terapii, która łączy ze sobą różne nurty i techniki szkół terapeutycznych. Jej powstanie to wynik rosnącej popularności leczenia terapeutycznego, samoświadomości Pacjentów i wielu kampanii społecznych, które zachęcają do nieszablonowego podejścia do leczenia zaburzeń psychicznych. Nurt psychointegratywny stosowany jest głównie w sytuacji, gdy nie jest możliwe wyjaśnienie oraz przepracowanie problemów z wykorzystaniem dotychczasowych, popularnych metod terapeutycznych. Jeśli więc konflikt jest złożony i dotyczy wielu aspektów życia — terapia integratywna nierzadko jest najlepszych podejściem. Udowadnia to tym samym, że nie zawsze jeden nurt jest w stanie wyjaśnić wszystkie problemy Pacjenta, a sama psychoterapia jest znacznie bardziej złożona, niż pierwotnie sądzono.
Na czym polega terapia integratywna?
Nurt psychointegratywny nazwać można eklektycznym, dlatego, że łączy w sobie różne elementy i techniki. Jego głównym założeniem jest znaleźć najlepszą metodę diagnostyki i leczenia, która pomoże rozwiązać problem Pacjenta. Nierzadko jest więc to wsparcie dla innych nurtów, które okazały się być niewystarczające.
Terapeuta pracujący w tym nurcie musi wyróżniać się elastycznością i otwartością. Wyłącznie umiejętność słuchania, dostrzegania objawów psychosomatycznych, analizowania różnych obszarów i etapów życia pozwoli mu wdrożyć tę mniej specyficzną metodę. Ta może być zarówno samodzielną formą terapii, jak i uzupełnieniem dotychczasowych działań. Dodatkowo, dzięki stosowaniu innych technik, do których Pacjent nie zdążył się przyzwyczaić, praca nad emocjami, wspomnieniami, trudnymi doświadczeniami, problemami relacyjnymi i swoim “Ja” może być znacznie efektywniejsza. Psychoterapia w tym nurcie musi zachodzić wyłącznie pod okiem doświadczonego terapeuty, który jest świadomy dostępnych technik oraz uzyskanych dotychczas wyników.
Psychoterapia integratywna poszerza horyzont psychoterapeutyczny i otwiera nowe drzwi w procesie terapii.
Psychoterapia w podejściu integratywnym w Spokojnej Głowie
O tym, czy zastosować psychoterapię w podejściu integratywnym decydować może wyłącznie doświadczony, kompetentny psychoterapeuta, który dysponuje odpowiednim zapleczem teoretycznym i praktycznym. Cały proces powinien przebiegać zgodnie z etyką, wyznaczonymi granicami oraz metodologią, która zapewnia o bezpieczeństwie i skuteczności leczenia.
Empatia i wsparcie
Psychoterapeuci w swojej pracy stawiają na indywidualne podejście, empatię i komfort Pacjenta. Tylko szczery i otwarty dialog zapewni skuteczność podejmowanego leczenia.
Doświadczenie i nauka
W procesie psychoterapii integratywnej wykorzystywane są wyłącznie udowodnione naukowo metody i techniki.
Bezpieczeństwo i etyka
Praca pod nadzorem Polskiego Towarzystwa Psychologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.
Psychoterapia integratywna zajmuje się również leczeniem zaburzeń osobowości. Więcej szczegółów dotyczących zaburzeń osobowości oraz ich leczenia znajduje się TUTAJ
Psychoterapia poznawczo-behawioralna zajmuje się również leczeniem objawów ADHD. Więcej szczegółów dotyczących zaburzenia ADHD oraz leczenia znajduje się TUTAJ
Specjaliści Spokojnej Głowy, którzy prowadzą psychoterapię integratywną mają również szeroką wiedzę z psychoterapii Gestalt. Więcej informacji na temat psychoterapii Gestalt znajduje się poniżej:
Terapia Gestalt jest jedną z najpopularniejszych metod leczenia trudności, kryzysów i zaburzeń psychicznych. W nurcie tym podkreśla się, jak ważne jest poznanie i samoświadomość, która traktuje zdrowie psychiczne jako zdolność do samorozwoju i realizowania własnego potencjału. Pokrywa się to tym samym z psychologią humanistyczną, która bardzo mocno wpłynęła na kliniczne leczenie zaburzeń.
Na czym polega psychoterapia Gestalt?
Psychoterapia w podejściu Gestalt zakłada, że głównym źródłem problemów człowieka jest dzieciństwo. Jeśli zabrakło w nim szacunku i miłości — dorosły zmierza się z wieloma trudnościami w obrębie budowania relacji i własnej pewności siebie. Psychoterapia Gestalt ma więc na celu przywrócić bezpieczeństwo i poczucie własnej wartości, przez co Pacjent zyskuje motywację do samorozwoju. Wspomniana już samoświadomość pozwala rozpoznawać potrzeby i emocje, odciąć się od czynników zewnętrznych, zyskać równowagę między Ja, a światem.
Psychoterapia Gestalt opiera się na przekonaniu, że terapeuta pełni rolę przewodnika i drogowskazu, pomagającego w znalezieniu swojej drogi. To dzięki niemu możliwe jest znalezienie najlepszych metod na rozwiązanie problemu – wszystko to w oparciu o duże zaufanie i obopólny szacunek.
Zbudowana więź jest podstawą psychoterapii Gestalt. To ona otwiera Pacjenta, umożliwia mu poszukiwanie nowych rozwiązań i daje poczucie bezwarunkowej akceptacji.
Dla kogo jest psychoterapia w podejściu Gestalt?
Psychoterapia Gestalt ma doprowadzić do równowagi i ogólnej poprawy stanu psychicznego. Docelowo więc wybiera się ją w sytuacji, gdy nadrzędnym celem jest zyskanie radości i motywacji do realizacji własnych potrzeb.
Terapia Gestalt jest zalecana Pacjentom, którzy:
- czują wewnętrzną blokadę do próbowania nowych rzeczy,
- chcą się rozwijać, ale potrzebuje wsparcia i motywacji,
- zmagają się z uporczywymi myślami, które go blokują,
- cierpią na depresję, stany lękowe, niską pewność siebie.
Docelowo jest więc to idealne rozwiązanie dla osób, które szukają własnej drogi i chcą odzyskać kontrolę nad swoim życiem.
Oferujemy psychoterapię zarówno dla osób dorosłych, jak i dla dzieci i młodzieży, a także społeczności LGBT. Niezmiernie ważne jest dla nas to, aby Pacjenci czuli się komfortowo podczas wizyty, dlatego nasze usługi świadczone są w atmosferze pełnej szacunku i zrozumienia.
Psychoterapia Gestalt w Spokojnej Głowie
Empatia i wsparcie
Nasi psychoterapeuci stawiają na indywidualne podejście, empatię i wsparcie. Tylko poczucie komfortu i bezpieczeństwa pomaga zbudować relację bazującą na zaufaniu.
Doświadczenie i nauka
Wieloletnia praca w nurcie Gestalt sprawia, że w terapii wykorzystywane są wyłącznie skuteczne, udowodnione naukowo metody psychoterapeutyczne.
Kalendarz zapisów
Nasi psychoterapeuci udostępniają kalendarz zapisów, który pomaga zarezerwować terminy na cykliczne sesje.