Terapia grupowa bazuje na regularnych spotkaniach w niewielkich grupach, które prowadzą i nadzorują wykwalifikowani terapeuci. Ich formuła i przebieg uzależniony jest od poruszanego tematu – nie przebiega więc według jednego, sztywnego i odgórnie narzuconego schematu. Grupy terapeutyczne wykształcają się na zaufaniu, otwartości i zrozumieniu. Ich celem jest nie tylko omówić dany problem, ale także nieść wsparcie i zapewnić poczucie bezpieczeństwa.
Psychoterapia grupowa pełna szacunku i zaufania
Terapia grupowa z wykorzystaniem różnych nurtów i modeli omawia zagadnienia w grupie, która daje wzajemny szacunek i zaufanie. Pacjent czuje, że nie jest sam ze swoim problemem, a merytoryczne przygotowanie terapeuty ułatwia cały proces psychoterapii i dialogu. Jej przebiegi metoda terapeutyczna uzależniona jest od wielu czynników — z założenia więc innymi prawami kieruje się np. terapia grupowa dla młodzieży lub terapia grupowa DDA.
Zadaniem psychoterapii grupowej jest budować umiejętności interpersonalne, dzielić się wsparciem, zachęcać do wzajemnych interakcji, pracować nad samoświadomością, zarządzać emocjami, inspirować się, motywować, ale przede wszystkim lepiej rozumieć i pracować nad problemem.
Wsparcie grupy terapeutycznej
Uczestnicy terapii grupowej zmagają się z podobnymi problemami, dlatego też na spotkaniach panuje atmosfera zrozumienia i wsparcia. Tak stworzone środowisko zachęca do otwartego mówienia o swoim życiu – bez oceny i bez lęku.
Skuteczne metody terapeutyczne
Wsparcie terapeuty, jego wiedza i wieloletnie doświadczenie sprawia, że psychoterapia grupowa jest prowadzona w sposób bezpieczny, empatyczny i z wykorzystaniem efektywnych metod.
Cykliczność spotkań
Podstawą terapii grupowej jest jej regularność. Proces terapeutyczny może nie być łatwy – dlatego też tak ważna jest cierpliwość, stosowanie zaleceń i uważne uczestniczenie w spotkaniach.
Dla kogo jest terapia grupowa?
W terapii grupowej z założenia biorą udział pacjenci gotowi do tworzenia i przestrzegania wewnętrznych zasad i struktur. Forma ta przynosi najlepsze efekty w przypadku problemów społecznych lub w obrębie zaburzeń osobowości – zwłaszcza jeśli dla pacjenta potrzebne jest poczucie zrozumienia, akceptacji i nieosamotnienia. Warto jednak pamiętać, że rezultaty uzależnione są od wielu czynników — tj. samopoczucia pacjenta, regularności spotkań, stosowania zaleceń terapeuty i otwartości na cały, podejmowany temat.
W celu zapisania się do grupy terapeutycznej zachęcamy do skorzystania z indywidualnych kalendarzy.
Po więcej informacji zachęcamy do kontaktu telefonicznego.
Oferujemy psychoterapię zarówno dla osób dorosłych, jak i dla dzieci i młodzieży, a także społeczności LGBT. Niezmiernie ważne jest dla nas to, aby Pacjenci czuli się komfortowo podczas wizyty, dlatego nasze usługi świadczone są w atmosferze pełnej szacunku i zrozumienia.