Strona Główna / Zespół / mgr Małgorzata Przyk

mgr Małgorzata Przyk
Specjalizacja
PsychoterapeutaLokalizacja
Edukacja
- Krakowskie Centrum Psychodynamiczne –Szkoła Psychoterapii Psychodynamicznej
- Krakowskie Centrum Psychodynamiczne – Psychodynamiczne Studium Socjoterapii i Psychoterapii Młodzieży
- Uniwersytet Wrocławski – Socjologia
Wizyty w języku
PolskiUmów wizytę
O mnie
Nazywam się Małgorzata Przyk. Jestem psychoterapeutką pracującą w nurcie psychodynamicznym. Nieustannie podnoszę swoje kwalifikacje uczestnicząc w 4- letnim całościowym szkoleniu psychoterapeutycznym w Krakowskim Centrum Psychodynamicznym, rekomendowanym przez Polskie Towarzystwo Psychologiczne i Polskie Towarzystwo Psychoterapii Psychodynamicznej. Jestem również socjonterapeutką – ukończyłam Psychodynmiczne Studium Socjoterapii i Psychoterapii Młodzieży, organizowane przez Krakowskie Centrum Psychodynamiczne.
Moje doświadczenie zawodowe zdobywałam, pracując na Oddziale Psychiatrycznym Całodobowym w Dolnośląskim Centrum Zdrowia Psychicznego we Wrocławiu oraz w ośrodkach zdrowia psychicznego. Nieustannie rozwijam swoje umiejętności, uczestnicząc w konferencjach i seminariach, poświęconych psychoterapii oraz zdrowiu psychicznemu.
Pracując w nurcie psychodynamicznym, wykorzystuję metodę TFP (Transference-Focused Psychotherapy). Jest to nowoczesna, oparta na badaniach naukowych metoda psychoterapii, która integruje klasyczne teorie psychoanalityczne z współczesnym dorobkiem neurobiologii oraz badań nad przywiązaniem. Relacja terapeutyczna odgrywa kluczową rolę w procesie zdrowienia. Terapia ta opiera się na klarownych granicach i intensywnym zaangażowaniu terapeuty, który pomaga pacjentowi identyfikować sprzeczne uczucia oraz pracować nad ich zrozumieniem i regulacją. Terapia jest szczególnie zalecana dla osób, których trudności mają charakter osobowościowy. Badania wykazują, że psychoterapia psychodynamiczna prowadzi do redukcji impulsywności, stabilniejszych relacji interpersonalnych, lepszej regulacji emocji oraz bardziej spójnego poczucia tożsamości. Terapia ta nie tylko łagodzi objawy, takie jak stany depresyjne, nadmierny stres, czy lęk, ale koncentruje się również na głębokiej zmianie wzorców emocjonalnych i relacyjnych. Celem terapii jest nie tylko rozwiązanie trudności, z którymi pacjent się zgłasza, czy ustąpienie konkretnych objawów, ale także ogólna poprawa funkcjonowania w ważnych obszarach życia, w szczególności: miłości, edukacji, pracy, rodziny, życia społecznego oraz osobistej kreatywności. Metoda ta jest szczególnie skuteczna w leczeniu złożonych zaburzeń, takich jak borderline czy narcystyczne zaburzenie osobowości.
Pracuję z osobami dorosłymi, oferując:
– Konsultacje psychoterapeutyczne
– Diagnozę psychoterapeutyczną
– Indywidualną psychoterapię
Specjalizuję się w pracy z osobami:
– Z depresją i wahaniami nastroju, w tym z depresją maskowaną, myślami samobójczymi, utratą sensu życia, zobojętnieniem, brakiem radości z życia oraz drażliwością
– Z zaburzeniami lękowymi, obejmującymi lęk uogólniony, napady paniki, nerwicę, stany lękowe, niepokój oraz fobie specyficzne (np. fobia społeczna, lęk przed porażką, lęk przed bliskością czy wystąpieniami publicznymi)
– Z zaburzeniami osobowości, takie jak: borderline, narcystyczne, schizoidalne, paranoidalne, depresyjne, masochistyczne, kompulsywne, histrioniczne, zależne, mieszane
– Z zaburzeniami odżywiania, w tym anoreksją, bulimią, objadaniem się oraz dysmorfofobią (BDD – cielesnymi zaburzeniami dysmorficznymi).
– Z zaburzeniami emocjonalnymi, takimi jak: zachowania agresywne, autoagresja/samookaleczenia, impulsywność, niska samoocena (niskie poczucie własnej wartości), problemy z samoakceptacją i pewnością siebie, natrętne myśli/overthinking
– Z przewlekłym stresem, kryzysami oraz wypaleniem zawodowym, emocjonalnym, problemami z motywacją oraz wyznaczaniem celów, prokrastynacja
– Z zaburzeniami psychosomatycznymi, w tym zaburzeniami snu
– Z problemami relacyjnymi, takimi jak: konflikty w rodzinie, trudności w relacjach miłosnych, zawodowych oraz z nadmierną nieśmiałością, wycofaniem społecznym, tendencją do utrzymywania dystansu interpersonalnego i emocjonalnego
– W sytuacjach kryzysowych, takich jak: rozstania, rozwody, przemoc (emocjonalna, fizyczna, seksualna) oraz nadużycia emocjonalne
– Z innymi zaburzeniami typu: obsesyjno-kompulsywnymi (OCD), hipochondrią, anakastią (dążenie do perfekcjonizmu, poczucia racji, czy chęci uniknięcia błędu, a także kontrolowania zachowań własnych oraz innych osób w celu sprostania tym standardom), DDA/DDD.
Przed rozpoczęciem procesu terapeutycznego odbywa się kilka konsultacji, których celem jest zapoznanie się z trudnościami, z jakimi mierzy się pacjent. W trakcie tych spotkań przeprowadzany jest wywiad, na podstawie którego stawiana jest wstępna diagnoza, określająca obszar wymagający zmian. Wspólnie z pacjentem ustalane są cele terapeutyczne oraz ramy współpracy, czyli zasady obowiązujące zarówno pacjenta, jak i terapeutę, które mają na celu zapewnienie ciągłości i bezpieczeństwa leczenia.
Pracuję zgodnie z zasadami etyki obowiązującymi w stowarzyszeniu Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychodynamicznej, do którego należę, co oznacza również, że swoją pracę poddaję stałej superwizji.
Serdecznie zapraszam na konsultacje.
Małgorzata Przyk
Leczone choroby
- Depresja, depresja maskowana
- Wahania nastroju, drażliwość
- Wybuchy złości
- Myśli samobójcze
- Poczucie pustki, Utrata sensu życia
- Zobojętnienie – brak radości z życia
- Zaburzenia lękowe – napady paniki
- Zaburzenia lękowe – lęk uogólniony
- Nerwica/Nerwica lękowa
- Fobia społeczna
- Lęk przed porzuceniem/odrzuceniem
- Lęk przed bliskością/intymnością w relacjach
- Zaburzenia osobowości (borderline, narcystyczne zaburzenia osobowości, osobowość zależna, unikająca, mieszane zaburzenia osobowości)
- Agresja/Zachowania agresywne
- Autoagresja/Samookaleczenia
- Niska samoocena (niskie poczucie własnej wartości)
- Problemy z samoakceptacją i pewnością siebie
- Natrętne myśli/overthinking
- DDA/DDD
- Rozpamiętywanie przeszłości
- Myśli paranoiczne
- Stres, w tym przewlekły stres
- Kryzys życiowy
- Kryzys emocjonalny
- Kryzys w związku
- Kryzys zawodowy/Wypalenie zawodowe
- Zaburzenia snu (bezsenność, nadmierna senność)
- Trauma w ciele
- Zaburzenia psychosomatyczne np. szczękościsk/zgrzytanie zębami, migreny, nerwobóle
- Zaburzenia odżywiania: anoreksja, bulimia, objadanie się
- Problemy rodzinne
- Problemy rodzinne – życie w rodzinie dysfunkcyjnej
- Wyprowadzka dzieci – syndrom pustego gniazda
- Problemy wychowawcze
- Problemy w relacjach miłosnych (m.in. zazdrość, zdrada, tkwienie w toksycznym związku)
- Problemy w relacjach z rówieśnikami
- Problem z porównywaniem się do innych
- Problemy z asertywnością
- Trudności w nawiązywaniu relacji,
- Nadmierna nieśmiałość i wycofanie,
- Tendencja do utrzymywania dystansu interpersonalnego i emocjonalnego
- Rozstanie/Rozwód
- Nadużycia emocjonalne
- Przemoc (emocjonalna, fizyczna)
- Przemoc domowa
- Przemoc seksualna (w tym m.in. gwałt)
- Wykorzystanie/wykorzystywanie seksualne
- Mizofonia
- Zaburzenia obsesyjno-kompulsywne (OCD)
- Hipochondria
- Manipulowanie
- Problemy z motywacją/wyznaczaniem celów
- Prokrastynacja
- Dążenie do perfekcjonizmu, poczucia racji, czy chęci uniknięcia błędu, a także kontrolowaniu zachowań własnych oraz innych osób w celu sprostania tym standardom (anakastia)
- Impulsywność
- Obwinianie się
- Przekonanie o braku kompetencji
- Zaburzenia adaptacyjne
Zakres porad
- Psychoterapia zaburzeń osobowości
- Psychoterapia depresji
- Psychoterapia OCD
- Psychoterapia zaburzeń lękowych
- Psychoterapia zaburzeń odżywiania
- Psychoterapia stresu
- Psychoterapia psychosomatyczna